logo id kielce

banerek wzor 1          banerek ids 1

TwitterRSS FeedPinterest

Zapowiedzi

teraz w ID Kielce

Wystawa Akord

AKORD. Praca, precyzja, produkt. – to wystawa mająca na celu zwrócenie uwagi na równoważność pracy i precyzji ludzi zatrudnionych w fabryce z otrzymywanym produktem.

Kuratorki wystawy — Marta Dachowska i Magdalena Gazur stwarzają przestrzeń do zastanowienia się nad tym, na ile praca ludzi rozliczana na akord, traktowana podobnie jak wydajność maszyny, może przyczynić się do zacierania się granicy pomiędzy ludzką czynnością wykonywaną automatycznie a mechaniczną pracą maszyny.

Wystawa traktująca w sposób bezpośredni o wytworze użytkowym, pośrednio uwydatnia stojący za nim czynnik ludzki, wskazuje na element humanistyczny produktu i kształtującą go ciągle wolność wyboru świadomego konsumenta, który może mieć wpływ na istnienie, bądź też nie, pracy rzemieślniczej.

AKORD rozumiany jako współbrzmienie trzech składowych produkcji (praca, precyzja, produkt) poza tematem głównym, przybliża odbiorcy nieznaną i skomplikowaną technologię powstawania ceramiki, żmudny proces dekorowania i końcowy produkt. Ekspozycja kładzie szczególny nacisk na treści wywiadów z osobami zajmującymi się zawodowo dekorowaniem  ceramiki, odkrywając ludzkie historie „zatopione” w wizualnie atrakcyjne formy produktów.

Zwiedzający będą mogli ozdobić samodzielnie techniką stempelkową ceramikę, która następnie zostanie włączona w część ekspozycji galerii, tworząc ostatecznie zaprojektowaną przez kuratorki (będące także projektantkami ceramiki) kompozycję.

W trakcie trwania wystawy zapraszamy na wydarzenie towarzyszące do Ambasady Dizajnu, gdzie będą prezentowane prace takich projektantów jak Dorota Koziara czy Oskar Zięta.

 

Śniadanie prasowe przed wystawą Akord — Zobacz galerię

Wernisaż wystawy Akord — Zobacz galerię

 

 


 

 

Warsztaty towarzyszące

Wystawa Akord łączyć będzie tegoroczne hasło Instytut Dizajnu w Kielcach #gościnność z techniką zdobienia ceramiki bolesławieckiej.

W trakcie trwania wydarzenia zastanowimy się czy zakorzenione w polskiej tradycji zwroty takie jak „Czym chata bogata, tym rada.”, „ Witamy chlebem i solą.” czy „ Gość w dom, Bóg w dom.” są jeszcze aktualne oraz jak i dlaczego zmienia się pojmowanie idei gościnności. Te kwestie będą tłem do spotkania, podczas którego za pomocą wykonanych w Manufaktura w Bolesławcu stempli i pigmentów ceramicznych będziemy tworzyć na naczyniach napisy nawiązujące do życzliwości i otwartości.
Udekorowane talerze zostaną potem poszkliwione i wypalone, po czym będziecie mogli zaserwować na nich poczęstunek dla swoich gości.
Warsztaty odbywać się będą w marcu (14,21,28) i w kwietniu (04,11,25) w każdy wtorek w godz. 16:3017:30.
Również we wtorki zapraszamy na otwarte oprowadzanie kuratorskie po wystawie Akord, które odbędzie się o godz. 16:00.

Limit miejsc: 10
Zapisy: tel. 41 367 68 01 (w godz. 8:0015:00)

Relacja z pierwszych warsztatów towarzyszących wystawie Akord do obejrzenia tutaj

 

 

 

Aktualności

Galeria Na zachętę vol. I

www1

Zapraszamy na pierwszą edycję warsztatów Galeria na Zachętę podczas których w rodzinnych zespołach stawimy czoła projektowym wyzwaniom.

Spotkanie autorskie z AnoMalia Studio

122x78 AnoMalia

Zapraszamy na spotkanie autorskie z AnoMalia Studio, które odbędzie się 08.04.2017 o godz. 13.00 w czytelni Instytutu Dizajnu.

Wykład Dom bez śladu

www1

Za nami pierwszy wykład z cyklu Dom Bez Śladu, który poprowadził Mateusz Szwagierczak. Dotyczył on wykorzystania materiałów naturalnych w budownictwie.

Na skróty

galeria gl baner bw   prac kom baner bw   ceramika baner bw

galeria

 

komunikacja wizualna

 

ceramika

projektowanie przestrzeni baner bw   czytelnia small bw   warsztaty baner bw

przestrzeń publiczna

 

czytelnia

 

warsztaty

tkanina baner bw   dzial promocji baner bw   pobierz kalendarz 03

tkanina

 

promocja