logo id kielce
TwitterRSS FeedPinterest

Zapowiedzi

teraz w ID Kielce

Pokaz filmu

Zapraszamy na projekcję filmu „Podwórko im. Wszystkich Mieszkańców” Izy Rutkowskiej. Spotkanie rozpocznie się 29.06.17 o godz. 18:00 w sali konferencyjnej Instytutu Dizajnu w Kielcach.

Po filmie odbędzie się dyskusja dotycząca strategii rewitalizacji w Kielcach i lokalnych doświadczeń związanych ze społeczną partycypacją. W spotkaniu oprócz Izy Rutkowskiej udział wezmą: Agata Wojda – radna, aktywna działaczka społeczna, Katarzyna Hodurek– Kwiek ze Stowarzyszenia Mieszkańców ul. Stanisława Kostki, Artur Hajdorowicz – dyr. Wydziału Rozwoju i Rewitalizacji, pełnomocnik prezydenta ds. Rewitalizacji Miasta, Karol Fryderyk Patino – działacz i animator zaangażowany w społeczną akcję kalligrafficiarską, oraz Krzysztof Kucharczyk dyr. ds. Instytut Dizajnu w Kielcach.

Projekcja filmu zainspirowała uczestników warsztatów kaligraficznych do wykorzystania swoich umiejętności w tworzeniu wielkoformatowej kaligrafii w przestrzeni miasta. Dzień przed kielecką premierą filmu zostanie wykonany napis na podwórzu przy ulicy Wesołej 36.

Film Iza Rutkowska PODWÓRKO IM. WSZYSTKICH MIESZKAŃCÓW pokazuje życie na podwórku, na którym kilka lat wcześniej pojawił się 7-metrowy jeż.

Artystka chodząc od drzwi do drzwi, opowiadała o projekcie, nierzadko spotykając się z niedowierzaniem, czasem negatywnymi reakcjami i hasłem, że bardziej niż dmuchany jeż przydałyby się chodniki. Z czasem jednak lokatorzy zaczęli uczestniczyć w spotkaniach i warsztatach organizowanych wokół przeskalowanej zabawki. „Mieszkańcy nauczyli mnie, że najpiękniejszą rzeczą jaką może dać im artysta jest zainteresowanie ich światem, uwaga na ich problemy, swój czas i serdeczność. I to wystarczy, żeby otworzyli przed nim swój świat, czasami brutalny, ale dużo ciekawszy i piękniejszy niż sam mógłby stworzyć. A z budowania tej relacji może powstać dzieło, które wzrusza i ma realny wpływ na życie na podwórku”. – podkreśla Iza Rutkowska.

Artystka pierwszy raz pojawiła się na podwórku przy ulicy Mierniczej/Łukasińskiego/Prądzyńskiego i Komuny Paryskiej latem 2015 roku. Wtedy rozpoczynała współpracę z Europejską Stolicą kultury i projektem — Wrocław — wejście od podwórza. Na początku część mieszkańców zintegrowała się wokół jeża. W kolejne wakacje dzieciaki z podwórka pojechały z jeżem na kolonie do Ośrodka Rehabilitacji Jeży w Kłodzku. Środki na wyjazd artystka wspólnie z mieszkańcami zebrała crowdfundingowo. Po powrocie z kolonii zorganizowała konkurs na realizację pomysłu służącego wspólnocie. Pojawiło się wiele lokalnych inicjatyw oraz film, który opowiada o tym, co z integracji wyniknęło.
Film ruszył w trasę po całej Polsce, by inspirować do działań wspólnotowych i do dyskusji o sztuce relacyjnej oraz strategiach rewitalizacji.

Partnerami pokazów filmu są: Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki / Zachęta National Gallery of Art, Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie, Trafostacja Sztuki w Szczecinie, CK Zamek w Poznaniu, SARP Poznań, Centrum Kultury w Lublinie, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Miasto Ogrodów w Katowicach, Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku oraz Instytut Dizajnu w Kielcach.

Patronat: Magazyn Miasta, miesięcznik Architektura, Muratorsztukapubliczna.pl

Film powstał w ramach projektu Wrocław — wejscie od podwórza będącego elementem programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury WROCŁAW 2016.
Produkcja: Biuro Festiwalowe Impart Wrocław 2016. Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Aktualności

Ozdoby z tkaniny

www1

Zapraszamy na warsztaty ”Ozdoby z Tkaniny”, które odbędą się 14 grudnia o godz. 17.00 w Ambasadzie Dizajnu (ul. Wesoła 38).

All You Need is… New Design

122x78

”All You Need is… New Design” to już drugie wydarzenie organizowane w Instytucie Dizajnu w Kielcach w ramach projektu Forum Dobrych Praktyk.

Święta Bez Potwora czyli Trzy Razy U

www1

Zapraszamy na warsztaty świąteczne, które odbędą się w ramach Jarmarku Bożonarodzeniowego na Rynku.

Na skróty

galeria gl baner bw   prac kom baner bw   ceramika baner bw

galeria

 

komunikacja wizualna

 

ceramika

projektowanie przestrzeni baner bw   czytelnia small bw   warsztaty baner bw

przestrzeń publiczna

 

czytelnia

 

warsztaty

tkanina baner bw   dzial promocji baner bw   pobierz kalendarz 12 2017

tkanina

 

promocja