logo id kielce
TwitterRSS FeedPinterest

Spotkanie autorskie z Agatą Szydłowską

Institute of Design Kielce serdecznie zapraszama na spotkanie spotkanie autorskie z Agatą Szydłowską promujące książkę Paneuropa, Kometa, Hel. Szkice z historii projektowania liter w Polsce. Spotkanie odbędzie się w dn. 22.05.2015 r o godz. 18:00.

Dlaczego pierwszą na świecie czcionkę cyrylicką odlali Niemcy w Krakowie? Czy litery mogą być narodowe, a może powinny być uniwersalne? Co robi solidaryca na sztandarach na Węgrzech? I dlaczego niektórzy kochają krzywe napisy na budkach z piwem, a inni ich nienawidzą? Historyczka dizajnu Agata Szydłowska oraz projektant i typograf Marian Misiak udowadniają, że za pozornie neutralnymi literami kryją się pasjonujące historie, wielkie debaty i zajadłe konflikty.

Jednocześnie pokazują, jak litery odzwierciedlają przemiany społeczne, etniczne i polityczne na terenie Polski. Ta bogato ilustrowana książka to barwna i przystępnie napisana opowieść o najciekawszych zjawiskach z liczącej ponad pięćset lat historii polskiego projektowania liter.

Agata Szydłowska jest historyczką dizajnu, kuratorką i autorką tekstów na temat projektowania. Ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim (studia magisterskie) oraz Szkołę Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN (studia doktoranckie). Współpracuje z uczelniami projektowymi, na których wykłada historię dizajnu.