logo id kielce
TwitterRSS FeedPinterest

Wystawa POST/ERA Syfon Studio

Serdecznie zapraszamy na wystawę POST/ERA oraz spotkanie z jej autorami – studiem projektowym–Syfon Studio, które odbędzie się 13 lutego 2015 o godz. 18:00 w czytelni Institute of Design Kielce.

POST/ERA
Coraz częściej słyszy się, że plakat – ta ulubiona forma graficzna – doczekała swojego końca. Kolejne pomniki kultury plakatowej są obalane – znieważono sacrum Polskiej Szkoły Plakatu, ostatnie bastiony starej władzy jak Biennale w Wilanowie są atakowane ze wszystkich stron – ten stan oblężonej twierdzy powoduje rosnące napięcie. Obozy grafików i projektantów knują podstępne plany wojny podjazdowej, wyznawcy Tomaszewskiego i Müllera–Brockmana wychwalają swoich generałów. O co ten cały raban? O plakat.
Syfon Studio zastanawia się, co to jest plakat, dlaczego każdy ma jakieś zdanie na jego temat I dlaczego plakacista to taki übermensch projektowania graficznego. W swoistym komiksie, na który składa się seria trzykolorowych plakatów postanowiliśmy sportretować hasła związane z kultem/kulturą plakatową w Polsce. W ten sposób dorzucamy swoje trzy grosze do wielkiej rozmowy, która jak czkawka odbija się w mediach związanych z grafiką/projektowaniem. Spór o plakat jest wieczny – my tu tylko na chwilę.


Syfon Studio
Syfon Studio to interdyscyplinarne studio projektowe z siedzibą w Warszawie, tworzą je Filip Tofil i Urszula Janowska. Oboje obronili dyplomy na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP w 2011 roku, kształcili się również w École Nationale des Arts Décoratifs w Paryżu.
Są laureatami 1 i 2 nagrody na Biennale Plakatu w Boliwii, zdobyli nagrody i wyróżnienia m. in. w takich konkursach jak: ISPC Skopje, Ljubljana Poster Festival, Futuwawa, galeria plakatu AMS, Projekt Roku STGU, Międzynarodowy Festiwal Plakatu i Typografii PLASTER. Ich prace trafiły do zbiorów m.in: Muzeum Narodowego w Poznaniu (Galeria Plakatu i Designu), MAK — Österreichisches Museum für angewandte Kunst/ Gegenwartskunst.

Dziedzinę swoich aktywności nazywają interakcją wizualną, w czym zawierają się projekty grafiki użytkowej, a także projekty artystyczne i społeczne korzystające z
języka współczesnego projektowania.