Boom Zero Waste!
data:
15-17.02.2019
miejsce:
wstęp:
linki:
Zapraszamy na weekend, podczas którego nic się nie zmarnuje! Połączymy społeczne zasoby, aby przeciwdziałać nadmiarowi odpadów ucząc się jak najlepiej wykorzystywać potencjał tego co już mamy. Będziemy m.in. rozmawiać o zagospodarowywaniu miejskich nieużytków, naprawiać przedmioty, szyć wielorazowe torby, gotować z resztek, ”hakować” przestrzeń oraz produkować naturalne kosmetyki.
UWAGA!
ZAPISY: PON. 04.02.19 o godz. 13:00!
https://18155-50.evenea.pl/
Piątek 15.02
17.00-19.00
Taking Things Appart – warsztaty dla dzieci.
W dzisiejszym świecie nadmiaru, otaczają nas elektryczne lub elektroniczne urządzenia. Rzadko zastanawiamy się nad mechanizmem ich działania, mimo że na nich całkowicie polegamy. Nie wyobrażamy sobie jak moglibyśmy radzić sobie bez suszarki, laptopa, miksera, pralki itp. Aby lepiej zrozumieć naszą relację z przedmiotami rozpoczynamy cykl zajęć dla dorosłych i dla dzieci polegający na praktycznym pojmowaniu urządzeń. Będziemy rozkładać je na części, omawiać ich działanie i składać z powrotem. Czasem zastosujemy modyfikację, która sprawi że będą działały jeszcze lepiej lub… inaczej.
Miejsce: Pracownie ID
prowadzenie Bartek Jędryka
Ilość miejsc: 12
—-
Sobota 16.02
11.00-15.00
Boomerang bags
Warsztaty szycia toreb dla dorosłych i młodzieży w ramach światowej akcji, która pomaga zaangażować się w ochronę środowiska poprzez wspólne szycie toreb ze zbędnych tkanin. Materiałowe zamienniki foliówek trafią do wskazanych przez Was sklepów. Wypożyczona torba staje się bumerangiem kiedy wraca do niego, tak by mogli skorzystać z niej inni.
Na warsztaty zabierzcie ze sobą niepotrzebne tkaniny (np. zasłony, poszewki, koce itp.), a my pomożemy Wam z nich uszyć jak najwięcej Boomerang Bags. Im więcej ich powstanie, tym mniej plastikowych reklamówek będzie w obiegu.
Firankowe woreczki
Na owoce, warzywa i produkty suche uszyjmy woreczki z firanek! Są doskonałym zamiennikiem plastikowych foliówek. Ich zalety są nieocenione – lekkie, przezroczyste, a przede wszystkim wielokrotnego użytku. Obawiasz się, że ceny twoich produktów w sklepie będą przez nie droższe? Niepotrzebnie, wystarczy tylko odpowiednio wytarować wagę!
Przeróbki krawieckie
Oprócz szycia toreb i woreczków, Hania i Kuba z Ambasady Dizajnu zapraszają do przynoszenia ubrań wymagających poprawek. Wspólnie możecie zastanowić się w jaki sposób wasza odzież może otrzymać nowe życie. W przypadku bardziej wymagających pomysłów, projekty można będzie realizować w ramach otwartej strefy prze-SZYCIE od wtorku do piątku w godz. 12:30-18 w Ambasadzie Dizajnu przy ul. Wesołej 38.
Miejsce: Ambasada Dizajnu
Prowadzenie: Hania Konieczkiewicz & Kuba Święcicki
Warsztaty otwarte (bez zapisów)
11.00- 15.00
Latająca Komitywa Naprawcza (warsztaty dla dorosłych)
Zamiast wyrzucić – napraw! Przynieście popsute urządzenia, lampy, sprzęty, zabawki, naczynia, pamiątki, a Pan Złota Rączka pomoże je naprawić. Do zgłoszenia konieczny jest opis problemu i zdjęcie.
Miejsce: Pracownie ID
Prowadzenie: Norbert Konieczkiewicz
Ilość miejsc: 10
12.00-15.00
Miejska Zaradność – cz I – wykład, warsztaty dla dorosłych + akcja społeczna.
Akcja będzie miała za zadanie przekształcanie istniejącego miejskiego obiektu w ten sposób aby lepiej wykorzystać jego potencjał. Z pomocą mieszkańców spróbujemy ”zhakować” kielecką przestrzeń i zapoznamy się z pojęciem ”urban hackingu”. Podczas dwuetapowych warsztatów wspólnie z uczestnikami zastanowimy się nad formą tej miejskiej interwencji. Pierwsza część warsztatów będzie opierać się na makiecie i stworzeniu prototypy w mniejszej skali następnie przenieśmy go do skali 1:1.
Miejsce: Czytelnia ID
Prowadzenie: Dominika Janicka
Ilość miejsc: 10
16.00-18.00
Poznaj Potwora – warsztaty dla dzieci.
Drugie wydanie poszerzonej wersji książki O Potworze z Wielkimi Stopami i Długim Ogonem, czyli poradnika prawdziwego Ekoninja to dobra okazja do warsztatów recyklingowych dla dzieci. Każdy uczestnik otrzyma swój
egzemplarz książki, wykona reklamówkową skakankę, dowie się jak zrobić pionki do gry z plasteliny z mleka i weźmie udział w turnieju planszowym o zwycięski Pakiet Ratunkowy Ekoninja.
Miejsce: Sala warsztatów ID
Prowadzenie: Olga Grabiwoda
Ilość miejsc: 15
—-
Niedziela 17.02
11.00-13.00
Wyrób Własny
Wykład i warsztaty dla dorosłych dotyczące robienia naturalnych zamienników kosmetycznych i pielęgnacyjnych. Naturalne kosmetyki bez konserwantów, parabenów i syntetycznych opakowań mogą być tańszą, bardziej naturalną i bogatszą w cenne składniki alternatywą dla tradycyjnych
produktów.
Miejsce: Sala warsztatów ID
Prowadzenie: Patrycja Wyrozumska
Ilość miejsc: 15
13.00-16.00
Miejska Zaradność- warsztaty dla dorosłych+ akcja społeczna cz II.
16.00-18.00
Zjemy Wszystko
Warsztaty kulinarne dla dorosłych. Marnowanie jedzenia to problem etyczny i ekonomiczny. Jak kupować, przechowywać i jak wykorzystać produkty spożywcze aby nic się nie zmarnowało? Wraz z kucharzem Maxem Przybylskim zrobimy potrawy z podsuszonego chleba, skórek z ziemniaków, jabłek i innych kuchennych resztek.
Miejsce: sala warsztatów ID,
Prowadzenie: Maksymilian Przybylski
Ilość miejsc: 15